Surat, Gujarat
GST No. 24CNEPP6656C1ZZ
Call 08047655442 86% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Board Size | 86 inch |
| Size | 86 Inch |
| Brand | ARAANTO |
| Touch Technology | Infrared |
| Screen Size | 86 inch |
| Resolution | 4K UHD |
| Application | Education |
| Color | Black |
| Touch Points | 20 point |
| Usage/Application | Education |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Effective Touch Area | 70" x 41" |
| RAM | 8 GB |
| Connectivity | VGA, HDMI, LAN, WiFi, Bluetooth, USB, DisplayPort |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Operating System | Android + Windows |
| Warranty | 3 Years |
| Model Name/Number | ARA8624 |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage | College, Office, School, Coaching Centre |
| Input Type | Finger Touch |
| Features | AI Features |
| Included Accessories | Wall Mount |
Digital board
Salient Hardware Features:
- Prepared with Zero bonding technology.
- Ultra 4k HD resolution.
- 9 MOHS toughened glass with 2-layered antiglare protection.
- 60,000 Hour Life.
- Available with conference meeting features.
- Enabled with all the latest ports: USB, HDMI, Type-C, and Touch cable.
- Screen casting and screen sharing modes.
- Inbuilt 40Wt speaker.
- Active App Store available.
Inbuilt Educational Content Features:
- 1 to 12 NCERT content (video, PowerPoint, and Q&A).
- PhET Interactive simulations of physics, chemistry, biology, Earth/Space, and math experiments.
- GeoGebra (an advanced constructor and manipulator of geometric figures).
- 3D Geographic world map.
- Solar system live illustration.
- Active periodic table.
- Over 3,000 3D shapes.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Size | 75 Inch |
| Board Size | 75 inch |
| Touch Technology | Infrared |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Panel Type | LED |
| Touch Points | 20 point |
| Surface Type | Matte |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Interface | Serial, LAN, USB |
| Connectivity | LAN, VGA, HDMI, Bluetooth, DisplayPort, WiFi, USB |
| HDMI Ports | 3 |
| Brand | Araanto |
| Response Time | 4ms |
| Operating System | Android |
| Mounting | Wall Mount |
| Usage | College, Coaching Centre, School, Office |
View Complete details