Surat, Gujarat
GST No. 24CNEPP6656C1ZZ
Call 08047655442 86% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Panel Size | 55 inch |
| Size | 55 Inch |
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | Infrared |
| Color | Black |
| Touch Points | 20 point |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Usage/Application | Education |
| Operating System | Android |
| Effective Touch Area | 70" x 41" |
| Power Consumption | 150W |
| Connectivity | VGA, OPS Slot, USB, WiFi, Bluetooth, LAN, DisplayPort, HDMI |
| Usage | Classroom, Boardroom, Training |
| Mounting | Wall Mount |
| Warranty | 3 year |
| Response Time | 4 ms |
| Frame Material | Aluminum |
| RAM | 8 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Panel Size | 78Inch |
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | Infrared |
| Color | Black |
| Usage/Application | Education |
| Touch Points | 20 point |
| Operating System | Android + Windows |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Connectivity | OPS Slot, LAN, Bluetooth, HDMI, USB, WiFi, VGA, DisplayPort |
| Usage | Training, Boardroom, Classroom, Huddle Room |
| Mounting | Wall Mount |
| Warranty | 3 year |
Digital board
Salient Hardware Features:
- Prepared with Zero bonding technology.
- Ultra 4k HD resolution.
- 9 MOHS toughened glass with 2-layered antiglare protection.
- 60,000 Hour Life.
- Available with conference meeting features.
- Enabled with all the latest ports: USB, HDMI, Type-C, and Touch cable.
- Screen casting and screen sharing modes.
- Inbuilt 40Wt speaker.
- Active App Store available.
Inbuilt Educational Content Features:
- 1 to 12 NCERT content (video, PowerPoint, and Q&A).
- PhET Interactive simulations of physics, chemistry, biology, Earth/Space, and math experiments.
- GeoGebra (an advanced constructor and manipulator of geometric figures).
- 3D Geographic world map.
- Solar system live illustration.
- Active periodic table.
- Over 3,000 3D shapes.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Panel Size | 98 inch |
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | Infrared |
| Display Resolution | 3840x2160 |
| Color | Black |
| Touch Points | 20 point |
| Usage/Application | Office |
| Operating System | Android + Windows |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Connectivity | HDMI, VGA, DisplayPort, USB, WiFi, OPS Slot, LAN, Bluetooth |
| Model Name/Number | ARAI9801 |
| Usage | Training |
| Mounting | Wall Mount |
| Warranty | 3 year |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | <= 5 ms |
| Operating Systems Supported | Android 14 & UPGRADABLE 16 |
| RAM | 8GB/ 128GB |
| Screen Size | 98 inch |
| Display Orientation | Landscape |
| Screen Type | TFT LCD (Direct-LED Back light) |
| Pixel Pitch | 0.634 mm (W) x 0.634 mm (H) |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 65 Inch |
| Panel Size | 65 inch |
| Resolution | 4K UHD |
| Touch Technology | Infrared |
| Color | Black |
| Usage/Application | Education |
| Effective Touch Area | 65" x 46" |
| Operating System | Android |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Touch Points | 20 |
| Power Consumption | 240W |
| External SD Card Support | 2 TB |
| Connectivity | USB, HDMI, VGA, OPS Slot, DisplayPort, LAN, WiFi, Bluetooth |
| Usage | Classroom |
| Mounting | Wall Mount |
| Warranty | 3 year |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | <= 5 ms |
| Brand Name | Arranto |
| Included Accessories | Installation Kit, 2 Stylish Pen, 1 Remote, 1 Power Cable, 1 Touch Cable |
View Complete details